Choďte si po papuče a župan

Choďte si po papuče a župan

 

Po vyše roku manželstva sa nám narodila krásna dcérka. Ďalšie dieťatko sme plánovali neskôr. Keď mala naša dcérka rok, zistila som, že som opäť tehotná. Aj som si poplakala, že je to priskoro a že to nezvládnem, ale po úvodnom šoku sme sa začali tešiť na ďalší prírastok do rodiny. Všetko prebiehalo hladko, až do chvíle, keď ma gynekológ zavolal na osobnú konzultáciu mojich krvných testov.

Diagnóza – máte toxoplazmózu akútnej formy. Oznámil mi, že mi odporúča ísť na interrupciu, pretože moje dieťa bude poškodené –  bude hluché, slepé a jeho centrálna mozgová sústava bude tiež poškodená. Po tejto správe mi vhŕkli slzy do očí, nemohla som tomu veriť. Celá uplakaná som sa vybrala domov.

Manžel z môjho výrazu pochopil, že sa deje niečo vážne, a keď som mu všetko vyrozprávala, povedal len: „Necháme si ho, nech bude akékoľvek.“ Nechcela, aby moje dieťatko trpelo. To bol jediný argument, ktorý nahlodával moje presvedčenie nechať si malé za každú cenu. 

Veľmi prospešné bolo naše rozhodnutie poradiť sa s ďalšími odborníkmi. Na infektológii potvrdili diagnózu aj s jej dôsledkami, no keď som povedala, že napriek tomu si chcem dieťatko nechať, usilovali sa nám všemožne pomôcť. Nasadili mi antibiotiká, ktoré som užívala počas celého tehotenstva. Bolo to náročné, tak na môj organizmus, ako aj na nervy. Pri každej návšteve lekára som sa bála, čo mi povedia.

Po čase som sa zmierila s myšlienkou, že som pripravená postarať sa o svoje dieťa bez ohľadu na to, či bude zdravé, alebo nie. V tej chvíli som pocítila úžasný pokoj. Vôbec som sa nestresovala, čo bude. Bola som pripravená na najhoršie a jediné, o čo som prosila, bolo, aby dieťatko aspoň uzrelo svetlo sveta. Celé tehotenstvo však prebiehalo dobre. Veľkou oporou mi bol aj môj pôrodník, ktorý ma stále uisťoval, že malý bude v poriadku. Po deviatich mesiacoch sa nám narodil krásny, úplne zdravý synček, ktorý nám robí neskutočnú radosť. Je to taký „šinter“ veľmi živý, ale všade, kde príde, akoby zasvietilo slniečko. Teraz je už školák a máme už aj jeho bračeka.