Aktuality 2023

zoom

Vložme umenie do smútenia

 

Vznikali postupne a rôzne. Z iniciatívy rodičov, kňazov, či občianskych združení…
Otec Juraj Jendrejovský

Rozhovor s otcom Jurajom Jendrejovským…

 

Prečítajte si rozhovor s otcom Jurajom Jendrejovským, ktorého možno považovať za priekopníka v oblasti pochovávania nenarodených detí.
IMG_20231008_163209

Tlačová správa: Fórum života pozýva…

 

Druhý november je dňom spomienky aj na nenarodené deti, kedy môžeme zapáliť sviečku za nenarodené deti a darovať tichú spomienku v nežnom plameni.
20191011_132803

Svedectvo matky: Z túžby po dôstojnej

 

Čo bolo impulzom založenia organizácie a ako v OZ Tóbi pomáhajú si môžete prečítať v osobnej skúsenosti matky šiestich detí Magdalény Poloňovej..
Studienka_pamätník nenarodeným deťom

Prvá matka, ktorá vytvorila miesto…

 

Prečítajte si rozhovor s pani Máriou – prvou matkou na Slovensku, ktorá vytvorila pamätník nenarodeným v svojej obci
cover okruhla geneza pamatnikov

Viditeľné spomienky na neviditeľné deti

 

Pamätníkov je už takmer 120 na celom Slovensku. Pozývame vás nezabudnúť aj na tie najmenšie, najzraniteľnejšie bytosti – nenarodené deti.
06_Q8W0252

Tlačová správa: Kampaň Sviečka za…

 

Celoslovenská osvetová kampaň Sviečka za nenarodené deti začína v pondelok 23. októbra a končí 12. novembra.

Aktuality 2022

Vizuál kampane v rokoch 2011, 2012 a 2013

Tisíce tichých spomienok

 

Celoslovenská osvetová a vzdelávacia kampaň Sviečka za nenarodené deti končí. Tento rok bola v centre žena.
Plagát(Titulná fotka udalosti na Facebooku)

Rozsvieťme Slovensko, rozsvieťme kostol

 

2. novembra sa uskutočnila svätá omša za život. V Kostole Božieho milosrdenstva v Žiline na sídlisku Hájik bola slúžená sv. omša za nenarodené deti a za obete eutanázie. 

?????????????????????????????

Podcast s Ivkou Antolovou

 

S tanečnicou a choreografkou sa v podcaste rozprával Martin Agner. Vypočujte si náš podcast a dozviete sa ako prebiehalo natáčanie. 

Ilustracna foto c.1

So sviečkou v ruke

 

Čoskoro príde chvíľa zobrať ju na cintorín a k pamätníkom nenarodeným. Tichá spomienka v nežnom plameni bude patriť nenarodeným deťom.
Počuli ste už podcast s Ivkou Antolovou (Banner (na šírku)) (72 × 20 )

Tiché spomienky žien…

 

Šťastie, spojenie s bábätkom, radosť, láska… a odrazu ticho, strata, smútok, bolesť, prázdno a zlomené srdce… Spontánny potrat je nepredstaviteľne bolestivou skúsenosťou.

20 rokov (5)

Sviečka má 20 rokov

 

Začíname už 20. ročník celoslovenskej osvetovej a vzdelávacej kampane Sviečka za nenarodené deti. Od 24. októbra do 6. novembra 2022 bude sviečka za nenarodené deti prítomná vo farnostiach, kostoloch, školách, spoločenstvách a rodinách po celom Slovensku. 

Sviečka za nenarodené deti_ (640 × 453 px)

Tlačová správa ku kampani

 

Už 20. ročník celoslovenskej osvetovej a vzdelávacej kampane občianskeho združenia Fórum života Sviečka za nenarodené deti začína dnes v pondelok 24. októbra a končí 6. novembra 2022.
_MG_2517

Výroba sviečok

 

Ako sa takáto sviečka vyrába? Cez čie ruky prichádza do našich kostolov a domácností? Rozprávali sme sa s pánom Jurajom Frýdeckým, riaditeľom firmy Ignis Top, s ktorým dlhodobo pri kampani Sviečka za nenarodené deti spolupracujeme.

Aktuality 2021

252351057_4402588596445441_7116816154332907340_n

Poďakovanie za tohtoročnú kampaň

 

19. ročník celoslovenskej kampane Sviečka za nenarodené deti je úspešne za nami. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli akýmkoľvek spôsobom.

ilya-skaletta-NExNizgv-UQ-unsplash

Fotografie z tohtoročnej kampane

 

Tu si môžete pozrieť fotografie z kampane Sviečka za nenarodené deti 2021.
brett-jordan-LPZy4da9aRo-unsplash

Aktuálne informácie o kampani

 

V týchto dňoch sme posielali newsletter priamo do vašich e-mailových schránok. Môžete si ho prečítať aj na našom linku alebo sa priamo prihlásiť na jeho odber cez web www.forumzivota.sk

foto 7

Rozsvieťme Slovensko, rozsvieťme kostol

Priatelia, 2.novembra sme vytvorili krásne spoločenstvo. Spoločne sme rozsvecovali kostol.  Ďakujeme vám za podporu, ktorú sme od vás cítili.

freestocks-ux53SGpRAHU-unsplash

Janošovci: Každý má právo na život – aj počaté nenarodené dieťa

Manželia Janošovci už dlhé roky patria k pilierom pro-life dobrovoľníctva. Stoja za ochranou života od počatia po prirodzenú smrť. V rámci kampane Sviečka za nenarodené deti prinášame rozhovor s nimi, kde sa môžete dozvedieť viac o ich životnom príbehu a prečo sú pre nich nenarodené deti dôležité.
andrew-stutesman-l68Z6eF2peA-unsplash

Na Slovensku je už 68 pamätníkov nenarodeným

Aj tento rok pribudli ďalšie pamätníky nenarodeným deťom. Na linku, ktorý je nižšie si môžete pozrieť mapu so všetkými pamätníkmi. Ak vám tam nejaký chýba, napíšte nám na kancelária@forumzivota.sk.

kostol-IG

Pilotný ročník akcie Rozsvieťme Slovensko, rozsvieťme kostol

Srdečne Vás preto všetkých pozývame na zapojenie sa do akcie „Rozsvieťme Slovensko, rozsvieťme kostol“, ktorá bude prebiehať dňa 2. novembra zároveň online na stránke https://sviecka.forumzivota.sk/ a na facebookovej stránke Fóra života.

pietnemiesto_BB (3)

Pribudne pietne a pohrebné miesto pre nenarodené deti

V týchto dňoch pribudne ďalšie pietne miesto pre nenarodené deti. Ide o Centrálny mestský cintorín Kremnička v Banskej Bystrici.
ashton-mullins-y16sN3fCwIw-unsplash

Prečo kúpiť a zapáliť sviečku za nenarodené deti

Prečítajte si blog Anny Lojekovej, ktorá píše o dôvodoch, prečo si 2.novembra pripomínať nenarodené deti. Blog je uverejnený na mojakomunita.sk

priprava4

Príprava sviečok

Každý rok naši dobrovoľníci lepia sviečky v rámci kampane Sviečka za nenarodené deti. Tu je niekoľko fotografií.
pochovanie deti

Aj telo potrateného dieťaťa si zasluhuje patričnú úctu

Postoj.sk v rámci kampane Sviečka za nenarodené deti píše:  Magdaléna Poloňová prežila spontánny potrat. Táto osobná skúsenosť ju natoľko zasiahla, že založila občianske združenie Tóbi.

Andrea Ziakova

Rozhovor s PR manažérkou Fóra života

Rozhovor s Andreou Žiakovou, našou PR manažerkou, v denníku POSTOJ. S redaktorkou Jankou Solárovou sa rozprávajú nielen o kampani Sviečka za nenarodené deti, ale aj o živote, rodine a o mnohom inom.

sviecka spot

Spot kampane

Kampaň Sviečka za nenarodené deti každoročne sprevádza video spot. V tomto roku 2021 sme sa rozhodli spot poňať ako návod ku Sviečke za nenarodené deti.
sviecka infografika

Poďakovanie za rok 2020

Sme vďační za to, že aj minulý rok sa mohla konať verejná zbierka – Sviečka za nenarodené deti. Mnoho dobrovoľníkov, farností a aj obchodov sa zapojili do podujatia. Ďakujeme!

laura-lee-moreau-ZpE2gobovro-unsplash

Médiá informujú o kampani

Ďakujeme všetkým našim mediálnym parnterom za uverejnenie informácií o kampani Sviečka za nenarodené deti. Pozrite si mediálne výstupy aj z iných rokov.

DSC02784

Sviečka: pokračujeme aj tento rok!

Minulý rok sme nemohli pre pandemické opatrenia realizovať kampaň Sviečka za nenarodené deti v pôvodnom pláne. Dúfame, že tento rok bude situácia iná.

380c8da7-91a7-46ef-b208-e18c01b35953

Kerze für ungeborgene Kinder 2021 – 2. ročník

S radosťou sa s vami chceme podeliť o príspevok p. diakona Tománka, ktorý začal v Rakúsku propagovať náš projekt Sviečka za nenarodené deti.

jen-theodore-C6LzqZakyp4-unsplash

Hľadáme kľúčového dobrovoľníka

Staňte sa koordinátorom Sviečky za nenarodené deti v Bratislavskom alebo Trnavskom samosprávnom kraji.

Aktuality 2020

mapa-pamatniky

MAPA: Na Slovensku je viac než 60 pamätníkov nenarodeným deťom. Objavte najbližší.

Fórum života sa dlhodobo venuje aj projektu Pamätníky nenarodeným deťom. Na týchto pietnych miestach si môžeme pripomenúť pamiatku na nenarodené deti a zapáliť sviečku. Na niektorých miestach sú aj symbolické hrobové miesta pre nenarodené deti.

pamatnik nenarodenym video 1

Pamätník nenarodeným: Svätý Jur – 1. časť

Príbeh Zuzany a Martina o strate dieťaťa v 16. týždni tehotenstva. Hovoria ako prežívali spontánny potrat a prečo sa rozhodli svoje dieťa pochovať. Príbeh, ktorý stojí za vznikom pamätníka nenarodeným deťom spolu s hrobovým miestom vo Svätom Jure.

pamatnik nenarodenym video 2

Pamätník nenarodeným: Svätý Jur – 2. časť

Po piatich rokoch je v hrobovom mieste pre nenarodené deti vo Svätom Jure pochovaných 13 detí. Tri rodiny, ktoré sem uložili svoje deti, nám vyrozprávali svoj príbeh. O bolesti zo straty a o sprevádzaní rodín v týchto chvíľach nám rozprával aj miestny kňaz Pavol Póša.

odtlacky2 (1)

Niesť si v náručí mŕtveho prvorodeného syna je strašný pocit

Smrť dieťatka si nepraje zažiť žiadny rodič. Tobôž, keď sa to stane v druhej polovici tehotenstva. Predstavte si, že ako matka dieťaťa dostanete po jeho pohrebe odtlačky detských rúk a nožičiek. Spomienka, ktorá bolí. Spomienka, ktorá stále žije.

maťo-1

Aj choré detičky sú šťastné, že žijú.

Renáta spolu s manželom Milanom vychovávajú dcérku Kristínku. Po čase zostala Renáta opäť tehotná, a tak sa rodina tešila na ďalšie dieťatko. Radosť im však zakalila tvrdá skutočnosť – ešte nenarodenému Martinkovi diagnostikovali vážne ochorenie.

deticky ZZ

Koordinátorka Zachráňme životy: Naučila som sa žiť s osudmi klientok

TKKBS uverejnila rozhovor s Máriou Demeterovou o projekte Zachráňme životy. Aj z verejnej zbierky s názvom Sviečka za nenarodené deti je podporený činnosť tohto projektu, kde sa finančne a hmotne pomáha tehotným matkám v núdzi.

daiga-ellaby-HwZQGB-ZjG4-unsplash

7 špecialít tohtoročnej Sviečky za nenarodené deti

V súvislosti s pandemickou situáciou na Slovensku je tento ročník Sviečky za nenarodené deti úplne špeciálny. Takže aké sú tohtoročné novinky? Pozrime sa na ne:

odkazovac

Odkazovač – novinka Fóra života

„Milá Anička, tešíme sa na stretnutie s tebou v nebi!“ (Andrea)

Aj táto pekná veta je jednou z viacerých odkazov, ktoré možno nájsť na stránke sviečky. O čo ide? Pripravili sme ďalšiu tohtoročnú novinku: Odkazovač.

Sviečka za nenarodené deti

Podpora Sviečky za nenarodené deti

Sviečka za nenarodené deti je spojená s finančnou zbierkou. Tento výťažok je každoročne použitý na činnosť Fóra života a projekty z dielne Fóra života. Preto sa aj tento rok uchádzame o vašu podporu. Tú je možné uskutočniť nasledovnými spôsobmi:

orientácia

Sviečka za nenarodené deti v RTVS

25. 10. 2020 RTVS na Dvojke v rámci relácie Orientácie odvysielala reportáž o kampani Sviečka za nenarodené deti. Ďakujeme! Reláciu si môžete pozrieť online.

TV LUX_27102020

TV LUX odvysielala reportáž o Sviečke

TV LUX ako mediálny partner odvysielala reportáž o Sviečke za nenarodené deti. V rámci mediálnej spolupráce odvysiela aj náš reklamný spot. Ďakujeme veľmi pekne!

katolicke noviny 27102020

KN: Rozsvieťme Slovensko Sviečkou za nenarodené deti

Katolícke Noviny uverejnili viacero článokov o našej kampani v rámci mediálnej spolupráce. Ďakujeme!

sviecka-omse

Sv. omše za ochranu života

Počas vyvrcholenia kampane Sviečka za nenarodené deti v termíne od 25.októbra 2020 do 02.novembra 2020 bude každý deň odslúžená svätá omša na konkrétny úmysel. Pozývame vás ich sledovať ONLINE.

andrew-johnson-ry13W09x_LY-unsplash

Nenarodené 

Báseň od autora Pavla Prikryla.

Urývok:

A ešte toto chcel som vedieť, Bože:

kam dávaš v nebi deti nechcené?

Tu u nás dole nik im nepomôže,

neprídu na svet ani na sene.

Sviečka za nenarodené deti

Modlitba za život 

Prinášame Modlitbu za život, ktorú je možné sa pomodliť aj 2.novembra pri zapálenej sviečke.  Za modlitbu ďakujeme 4life mission tím UPeCe Bratislava, s cirkevným schválením Arcibiskupského úradu v Bratislave zo dňa 21. augusta 2019.

IMG-20201014-WA0003

Sviečka na kumran.sk

Pandemická situácia na Slovensku vytvára pre nás veľkú výzvu, ako dostať sviečku medzi vás. Či už medzi ľudí, ktorí si chcú 2. novembra spomenúť na nenarodené deti, ako aj k tým, ktorí nám chcú finančne prispieť, aby naše projekty mohli ďalej fungovať.

sviecka-obchody

Dajte sviečku do obchodu

Radi by sme sa prihovorili všetkým majiteľom, vlastníkom a prevádzkovateľom kamenných predajniach, obchodoch, centrách pre rodinu a všetkým, ktorí by boli ochotní umiestniť malé plastové a väčšie sklenené sviečky do svojich priestorov. Obraciame sa aj na tých, ktorí sú nám ochotní pomôcť s novým spôsobom distribúcie sviečok.

2020-10-20_cislo-uctu (1)

Ako platiť cez QR kód

Platba cez QR kód je veľmi jednoduchý spôsob ako môžete poslať financie aj našej kampani Sviečka za nenarodené deti. Dôležité je, aby ste mali aktivované internetové bankovníctvo od banky, kde máte účet a využívali ho cez váš mobilný telefón.

schreeenshot z videa

Hľadáme riešenia – nové video o Fóre života

 

„Fórum života spája tých, ktorí chcú, ktorí vedia a pre tých, ktorí potrebujú pomôcť,“ hovorí Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života, v najnovšom videu s názvom Hľadáme riešenia. 

Sviecka_Rakuska_03_07102020

Už aj v Rakúsku

V týchto dňoch sa po prvý raz rozbieha Sviečka za nenarodené deti už aj v susednom Rakúsku.

Sviečka za nenarodené deti

Modlitba za život 

Prinášame Modlitbu za život, ktorú je možné sa pomodliť aj 2.novembra pri zapálenej sviečke.  Za modlitbu ďakujeme 4life mission tím UPeCe Bratislava, s cirkevným schválením Arcibiskupského úradu v Bratislave zo dňa 21. augusta 2019.

Sviecka-DMS_news

Sedem dôvodov na darcovskú SMS 

Aj tento rok  môžete podporiť našu kampaň Sviečka za nenarodené deti poslaním darcovskej SMS. Je to jednoduché – stačí poslať SMS v tvare DMS SVIECKA na číslo 877. Z kreditu alebo z paušálu sa automaticky odrátajú 2 eurá. Ak stále váhate, či to má zmysel, tu je sedem dôvodov, prečo zapnúť mobil a poslať správu.

Zachráňme životy

Projekt zachraňujúci životy

Volám sa Miriam,  mám 42 rokov a tri deti vo veku 14, 11, 6 rokov. Pre nás v najhorších časoch som znovu otehotnela. Interrupcia pre mňa neprichádzala do úvahy. Lekári zistili bábätku vrodenú vývojovú chybu srdca. Začalo sa behanie s manželom po genetike, lekároch.

kelly-evans-gu05RZX1zQ4-unsplash

Odchovancom z detských domovov chýba zázemie

Od narodenia som vyrastala v detskom domove, rodičov som nikdy nepoznala. Počas môjho pobytu v detskom domove som sa vyučila za krajčírku a našla som si zamestnanie ako chyžná. Po odchode z detského domova som bývala v rôznych sociálnych zariadeniach pre odchovancov z detských domovov. Stalo sa mi, čo sa stáva mnohým odchovankyniam detských domovov – otehotnela som…

rodolfo-barreto-ACB5nvhnm6c-unsplash

Rozhoduje aj jedna hodina

Do Poradne Alexis sa ozvala mladá žena, ktorá neplánovane otehotnela. Nič nenasvedčovalo tomu, že by si dieťa chcela nechať. Prišla sa poradiť a vyrozprávať.

20200424_145847

Som hlasom všetkých detí, ktoré sa nemohli narodiť…

Otec troch detí. Súčasne diakon. Najmladší profesor na Slovensku. Skromný, rozhľadený, vzdelaný a pokorný človek. Muž, ktorý sa snaží preniesť myšlienku a posolstvo o nenarodených deťoch preniesť aj za slovenské hranice. Prečítajte si rozhovor s Pavlom Tománkom.

caleb-george-VL9ugqp_mko-unsplash

Aj utajený pôrod je riešením

Vyrastala som v detskom domove, kde ma všetci volali Maja. Ako každý, aj ja som sa snažila postaviť na vlastné nohy. Prvé manželstvo mi nevyšlo, ale mám dve pekné a dobré deti. Hľadala som lásku ďalej. Myslela som si, že ďalší bude ten pravý. Ale… rozišli sme sa.

nathan-trampe-c9BLPWINnd8-unsplash

Nevedela som, čo mám robiť

Ako študentka som si bezstarostne užívala vysokoškolské štúdia. Mala som iba 21 rokov, keď som ho spoznala cez internet. Dovtedy som vážnu známosť nemala. Učaril mi sladkými rečami, bláznivo som sa zamilovala. Neplánované tehotenstvo však zaskočilo nielen mňa. Naivne som si myslela, že bude rád, ale zmenil sa na nepoznanie.

mahabis-footwear-km8mfEyWtgQ-unsplash

Choďte si po papuče a župan

Po vyše roku manželstva sa nám narodila krásna dcérka. Ďalšie dieťatko sme plánovali neskôr. Keď mala naša dcérka rok, zistila som, že som opäť tehotná. Aj som si poplakala, že je to priskoro a že to nezvládnem, ale po úvodnom šoku sme sa začali tešiť na ďalší prírastok do rodiny. Všetko prebiehalo hladko, až do chvíle, keď ma gynekológ zavolal na osobnú konzultáciu…

michael-chambers--ztw5SjiIy8-unsplash

Nechcem bývať s dieťaťom na ulici

Zavolala Monika, čaká štvrté dieťa a nevie, čo má robiť. Poradňu Alexis –  pre neplánovane tehotné našla na internete a prosila o pomoc. Všetky deti jej boli odobraté a ona býva chvíľu u známych, chvíľu na ulici… Otec detí nie je na Slovensku, ale ona nevie, kde presne je. Hovorila, že keby mala kde bývať, dieťa by si nechala, ale takto, keď nemá ani deti a má za sebou drogovú minulosť, nevie nájsť ubytovanie.