11. novembra 2022

|

by: andreaziakova

|

Categories: Nezaradené

Nenarodené deti dostali tisíce tichých spomienok v nežnom plameni

Nenarodené deti dostali tisíce tichých spomienok v nežnom plameni

Celoslovenská osvetová a vzdelávacia kampaň Sviečka za nenarodené deti končí. Tento rok bola v centre žena. Žena matka, žena prežívajúca stratu. A, samozrejme, nenarodené deti. Tie, ktoré odišli v tichu, nenápadne, často ani nevediac, kedy presne im dobilo srdiečko a ostalo prázdno. 

Fórum života sa kampaňou snažilo scitlivovať spoločnosť, lámať tabu, ktoré je s touto témou spojené, a dať ženám možnosť smútiť, spomínať a najmä vedieť, že v tom nie sú samé. Azda najvýstižnejšie možno túto snahu spojiť v tohtoročnom motte: Tichá spomienka v nežnom plameni. 

Kampaň bola veľmi úspešná. Začala 26. októbra premiérou promo videa, v ktorom umelkyňa Ivka Antolová tancom a slovom odhaľovala svoju láskavú spomienku na nenarodené dieťa. Ak ste ho ešte nevideli, nájdete ho tu: 

Celý proces tvorby videa aj skúsenosť so svojou stratou bábätka Ivka následne priblížila v rozhovore s Martinom Agnerom v našom podcaste.

2. novembra kampaň vyvrcholila zdieľaním videa Tisíc plamienkov pre nenarodené deti a ich mamy zobrazujúceho rozsvietenie ženy – matky, ktorej bolesť nemá byť umenšovaná a ona nemá byť prehliadaná, ale naopak zaplavená láskou, súcitom a empatiou.

Večer sa konal prvý ročník akcie Rozsvieťme Slovensko, rozsvieťme kostol, kedy sme v kostole Božieho milosrdenstva na Hájiku v Žiline fyzicky zapálili vaše virtuálne sviečky a bola odslúžená svätá omša za nenarodené deti

Tešíme sa, že až 260 ľudí zapálilo tiché plamienky na našej mape a rozsvietili sme Slovensko aj virtuálne, pričom pár plamienkov horelo aj v Česku, Nemecku, Švajčiarsku a Španielsku – pomalinky smerujeme k tomu, že časom rozsvietime v spomienke na nenarodené deti aj Európu a svet. 

Na takmer 1000 miestach bolo možné kúpiť si fyzickú sviečku (farnosti, školy, obchodíky). Po Slovensku sa rozdistribuovalo viac ako 100-tisíc sviečok sklenených a plastových. Tešila nás pozitívna spätná väzba, že sa téme spomienky na nenarodené dieťa venujeme. 

Za úspech považujeme aj kontakt s vami prostredníctvom sociálnych sietí. Pocítili sme čulý život na Facebooku aj Instagrame, vďaka čomu sme zistili, že tohtoročná téma bola dobrá voľba a spontánne, ale aj umelé potraty sú skutočne v mnohých skupinách tabu témou. Sme radi, že sa nám touto kampaňou podarilo tému otvoriť a vytvoriť veľkú komunitu žien, ktoré sa možno po prvýkrát mohli zdieľať s ostatnými, hovoriť o svojej skúsenosti a liečiť tak svoje zlomené srdce zo straty bábätka. Zopár žien dokonca s nami zdieľalo svoje skúsenosti a silné príbehy, ktoré sme uverejnili v blogu Tiché spomienky žien, ktoré prežili spontánny potrat.  

Bolo cítiť, že kampaňou prechádzame spoločne a vaša spätná väzba nám dodávala chuť a ďalšiu energiu. Ďakujeme za podporu mediálnym partnerom, ktorí ešte viac rozširovali povedomie o kampani. Chceme ešte raz poďakovať našim koordinátorom a ich dobrovoľníkom. Často sú to nenápadní “makači”, ktorí v tichu vykonajú maximum a svetlo reflektorov na nich nikdy nezasvieti. Vám patrí najväčšie ďakujem. My o vás vieme, pretože si uvedomujeme, že bez vás by to nešlo.

Neodmysliteľnou súčasťou kampane je aj finančná zbierka. Výnosom z kúpy sviečky chceme podporiť činnosť a finančnú stabilitu Fóra života, aby sme aj naďalej mohli scitlivovať spoločnosť v otázkach ochrany života od počatia po prirodzenú smrť. Konkrétne ide o manažérske a odborné personálne kapacity Fóra života, vnútorné a vonkajšie komunikačné aktivity, advokáciu pro-life tém, vzdelávanie platformy v pro-life témach pre vedenie racionálno-kritického dialógu v spoločnosti. Takisto len prostredníctvom finančnej podpory môžeme vytvárať a udržiavať projekty konkrétnej pomoci pre rodiny, jednotlivcov, matky s deťmi v krízových situáciách.

Ešte raz ďakujeme za skvelý 20. ročník kampane Sviečka za nenarodené deti. Kampaň pomalinky doznieva, čo však neznamená, že nenarodené deti aj naďalej nezostávajú v našich mysliach a srdciach. Nikdy nezabudneme. #ticháspomienkavnežnomplameni