31. októbra 2022

|

by: Fórum života

|

Categories: Kampaň Sviečka 2022

Podcast: Rozhovor s Ivkou Antolovou

Podcast: Rozhovor s Ivkou Antolovou o tom, ako vznikal videospot

 

Umenie často povie viac ako množstvo slov. Farby a tóny vyjadrujú emócie, niektoré pohyby nahradia záplavu výpovedí. Umenie povznáša. Zážitok, ktorý sprostredkúva, posúva človeka akoby na iné miesto. Na miesto, kde sa čas nepočíta sekundami a minútami, na miesto, kde čas chvíľu stojí. 

A taký je náš spot. V troch minútach, kedy sa zastavil čas, prichádza silná a ťažká skúsenosť. Emócia, ktorá sa dotýka človeka. Hlboko sa dotýka mnohých žien. Mnohých, aj keď rozprávajú o tom len máloktoré. Pozeráme na príbeh jednej ženy, ale nájde sa ich v ňom veľmi veľa…  

Tisícky žien majú skúsenosť so spontánnym potratom. Minulý rok nahlásili zdravotnícke zariadenia na Slovensku 6 167 spontánnych potratov. A číslo je omnoho väčšie, pretože veľa žien prežilo spontánny potrat doma. Spontánny potrat je strata. Veľká strata a veľká bolesť, ktorú by sme nemali ignorovať či umenšovať.  Ženy ju často prežívajú v tichu a samote. Mnohé hovoria o veľkej prázdnote, ktorá ich obklopovala. Nebojme sa rozprávať o týchto veciach, nebojme sa podať pomocnú ruku, mlčky vypočuť a objať. Nech ženy v tom nie sú samé. Ženy, nie ste v tom samé!

V tomto podcaste sa s Ivkou Antolovou rozpráva Martin Agner. Spoločne prechádzajú jednotlivé časti prípravy na natáčanie, tvorbu textu, ktorý dotvára tanečný prejav. Ivka opisuje priestor, v ktorom prebieha natáčanie: „Ten priestor úplne odzrkadľuje vnútro ženy po potrate. Ja som sa takto cítila. Totálne rozbitá a neviem sa nájsť. Chcelo sa mi plakať a nechcelo sa mi odtiaľ vychádzať…“ Takisto sa dozviete aj Ivkine osobné svedectvo a to, prečo bolo pre ňu natáčanie videospotu priam terapeutické, liečivé. Špeciálne poďakovanie patrí aj Jožkovi Antálekovi, ktorý stál za kamerou a strihom videospotu.

Videospot kampane Sviečka za nenarodené deti chce prinášať ku všetkým ženám nádej. Jeho cieľom je zastaviť sa, spomenúť si a ak treba, posmútiť.  Umelkyňa Ivka Antolová tancom a slovom odhaľuje láskavú spomienku na nenarodené dieťa. Sviečka vytvára plamienok a ako je povedane v spote: “…oheň sviečky prepáli každú bolesť.” Je symbolom spomienky a spomínania. 

Zapáľme Sviečku za nenarodené deti a darujme mu tichu spomienku v nežnom plameni. Môžeme ju zapáliť aj virtuálne a umiestniť na ktorékoľvek miesto na svete.

Kameraman Jožko Antálek a choreografka a tanečnica Ivka Antolová.


Martin Agner a Ivka Antolová z natáčania podcastu.


Priestory, v ktorých prebiehalo natáčanie

Priestory, v ktorých prebiehalo natáčanie.