Pamätníky nenarodeným deťom

Ako vznikali pamätníky nenarodeným deťom

 

Pamätníky nenarodeným deťom sú miestom, kde môžeme spomínať na všetky deti, ktoré sa nemohli narodiť. V súčasnosti ich na Slovensku máme takmer 130 a evidujeme ich v našej mape. Ide o symbolické hroby, pamätné tabule, súsošia, pamätníky alebo hrobové miesta, pri ktorých môžeme vzdať úctu ľudskému životu, ktorý nás opustil príliš skoro, alebo svoje nenarodené bábätká dokonca pochovať. 

Pamätníky sa tak stali viditeľnými spomienkami na neviditeľné deti pre širokú verejnosť, no najmä pre rodičov a blízkych. Ako vznikali, kto boli priekopníci pri ich budovaní a akú úlohu zohrávajú v súčasnosti si môžete prečítať v našom blogu:

Kde spomínať na svoje nenarodené deti?

 

Som tu, aj keď ma nevidíš.

Aj keď môj čas bol krátky, moja prítomnosť je nezabudnuteľná.

 

Pamätníky nenarodeným deťom sú miestom, kde rodičia môžu spomínať, smútiť a nachádzať pokoj. Sú symbolom neviditeľného života, ktorý mal hodnotu, aj keď trval iba krátko. Tieto miesta sa stávajú viditeľnými spomienkami na neviditeľné deti, kde žiadna duša nezostane zabudnutá. Na Slovensku máme takmer 130 takýchto pamätníkov, vrátane hrobových miest, ktoré vznikajú z iniciatívy rodičov, kňazov, obcí či združení.

 

Ako vybudovať pamätník vo svojej obci

 

Ak chcete vytvoriť pamätník nenarodeným deťom vo svojej obci, je potrebné postupovať podľa niekoľkých krokov:

 

  • Výber miesta
    Kľúčové je vybrať vhodné miesto, ideálne na cintoríne, no ak ide iba o pamätník a nie symbolický či reálny hrob, môžeme ich vybudovať aj v blízkosti kostola, kaplnky či nemocnice. Hrobové miesta by sa však mali nachádzať výlučne na cintorínoch.

 

  • Získanie povolenia
    Následne je potrebné kontaktovať správcu pozemku (farský úrad alebo obec).

 

  • Dizajn pamätníka
    Viditeľnou spomienkou na neviditeľné deti môže byť klasický pamätník, pamätná tabuľa s nápisom, socha či hrob. Dizajnov pamätníkov máme na Slovensku desiatky od rôznych umelcov a umelkýň. Ak sa vám páči konkrétny pamätník, môžete sa obrátiť priamo na jeho autorov. V snahe zjednodušiť budovanie pamätníkov sme sa navyše tento rok rozhodli vytvoriť návrhy, ktoré si môžete cez naše združenie objednať. Dizajny Fóra života pre združenie navrhli architekt a umelec Klement Trizuljak, sochár Martin Hudáček a sochár Juraj Brišák. Taktiež je môžné vytvoriť svoj vlastný unikátny návrh.

 

pamätajme (2)
pamätajme

 

Symbolické hroby: Ak nechcete ísť cestou pamätníka, pretože nemáte na jeho vybudovanie financie, ideálna cesta je zrevitalizovať na miestnom cintoríne starý hrob. Stačí získať povolenie, osadiť jednoduchú tabuľu, zasadiť kvety a zapáliť sviečku. Aj takéto miesto je viditeľnou spomienkou na neviditeľné deti a poskytuje úctu všetkým nenarodeným, aj možnosť rodičom a blízkych rozlúčiť sa.

 

Hrobové miesta: Posledné roky rastie záujem aj o fyzické pochovanie nenarodeného dieťaťa, ktorého pozostatky je možné získať od nemocnice, preto odporúčame zvážiť možnosť vybudovať pamätník aj s hrobovými miestami.

 

Ak sa neviete rozhodnúť a potrebujete viac informácií, obráťte sa na nás e-mailom na kancelaria@forumzivota.sk.

 

  • Získanie zdrojov
    Ak nemáte finančné prostriedky na vybudovanie samostatného pamätníka, vytvorte fundraisingovú výzvu vo vašej farnosti či komunite a dajte nám vedieť. Ak ju budete realizovať online, radi ju prezdieľame cez naše kanály a pomôžeme vám dosiahnuť váš cieľ.
  • Oslovovanie kamenára a postavenie pamätníka
    Ak máte vybratý dizajn, máte finančné prostriedky, zostáva už len nájsť vhodného kamenára, ktorý pamätník vybuduje. Potom ho už len stačí osadiť na vybratom mieste, zapáliť sviečku, zaznačiť v mape pamätníkov a spomínať na všetky krehké bytosti, ktoré nás opustili príliš skoro.

Mapujeme pamätníky a hrobové miesta nenarodeným deťom na Slovensku

 

Kde všade sa pamätníky nachádzajú môžete zistiť v našej mape. Žlté piny zobrazujú pamätníky alebo symbolické hroby a modré krížiky označujú hrobové miesta, kde je môžné nenarodené bábätká aj fyzicky pochovať.

 

Ak viete o pamätníku, ktorý na našej mape chýba, neváhajte nás kontaktovať. Pomôžte nám doplniť túto dôležitú databázu, aby žiadne miesto spomienok nezostalo nezaznamenané.

 

Čo je pamätník a čo je hrobové miesto?

 

Pamätník nenarodeným deťom je umeleckým dielom, ktorým chce umelec vzdať úctu ľudskému životu pred jeho narodením. Môžu mať podobu pomníka, súsošia alebo tabule a nemusia byť umiestnené na cintoríne. Sú viditeľnou spomienkou na neviditeľné deti, ale aj miestom rozlúčky a stretnutia s deťmi, ktoré sme nemohli na tomto svete reálne pochovať. Miestom, kde plameň sviečky ticho hovorí o ich prítomnosti, hoci odišli skôr, než mohli uzrieť svet.

 

Symbolický hrob pre nenarodených je skutočný hrob na cintoríne z kameňa alebo mramoru s nápisom. Môže byť úplne novým alebo starým zrekonštruovaným hrobom, avšak je podobne ako pamätník len symbolom a nie skutočným miestom, kde sú pochované nenarodené deti.

 

Hrobové miesto je špeciálne miesto na cintoríne, kde je možné dôstojne pochovať aj deti, ktoré zomreli počas prvých týždňov tehotenstva. Predstavujú priestor, v ktorom môžeme nenarodeným prejaviť úplne rovnakú úctu, akú prejavujeme pohrebom každému človeku.

 

Môže ísť o samostatné malé hroby alebo o spoločné hroby, v ktorých odpočívajú telíčka nenarodených detí, a na Slovensku ich dnes máme už 14. Každé hrobové miesto je vytvorené s úctou a rešpektom, pričom rodičia môžu uviesť meno dieťatka, dátum úmrtia alebo zvoliť anonymné miesto odpočinku.

 

Pamätník nenarodeným deťom s hrobovým miestom v Trnave, ktorého autorom je M. Hudáček.

 

 

Architekt a umelec Klement Trizuljak vytvoril pre Fórum života dizajn pamätníka nenarodeným deťom, ktorý je navrhnutý, aby bolo jednoduché vybudovať ho kdekoľvek. Cieľom je zabezpečiť pamätníky v každom kúte Slovenska, aby mali všetci rodičia a blízki nenarodených detí možnosť navštevovať ich kedykoľvek, potrebujú.

Pozrite si rozhovor, kde nám pri hrobe svojich rodičov, ktorého pamätník taktiež Trizuljak navrhol, približuje, čo preňho kampaň znamená a prečo sa pustil do spolupráce s Fórom života.