28. októbra 2022

|

by: andreaziakova

|

Categories: Nezaradené

So sviečkou v ruke

So sviečkou v ruke

Po minulých pandemických rokoch sme opäť so sviečkou medzi vami. Je rozdistribuovaná do farností a postupne sa dostáva do rodín. Čoskoro príde chvíľa zobrať ju na cintorín a k pamätníkom nenarodeným. Tichá spomienka v nežnom plameni bude patriť nenarodeným deťom. 

Krajskí koordinátori distribuujú sviečku z krajských centier do farností. Zo Žilinského kraja putovala na Kysuce, prešla Rajeckou dolinou, za Ružomberok, na Oravu. Na východnom Slovensku koordinátorky Maruška a Ivka pokrývajú od Popradu, cez Prešov, Košice, Bardejov až Sninu. Samozrejme, Trenčín, Banská Bystrica, Nitra, Bratislava majú svoje silné postavenie. 

 

Pár slov k pamätníkom nenarodených

Pamätníky nenarodených začali vznikať pomerne nedávno. Vznikli z vnútornej potreby často rodičov a rodinných príslušníkov mať miesto spomienky, smútku a nádeje na opätovné stretnutie. V súčasnosti je pamätníkov takmer 70. Sú jedinou viditeľnou pripomienkou detí, ktoré zomreli pred narodením. Nájdete ich napríklad v Bratislave pri Modrom kostolíku, v Prešove, Bardejove, Košiciach a inde. Osobitnou kategóriou sú hrobové miesta pre nenarodené deti. Tam vkladajú svoje urny rodičia, ktorí dieťatko potratili v nemocnici a jeho telesné pozostatky si vypýtali na pochovanie. Jedno z prvých hrobových miest na Slovensku bolo v Prestavlkoch.

Naša sviečka za nenarodené deti patrí aj sem, k pamätníkom za nenarodené deti a na hrobové miesta. Obzvlášť pamätníky sú svojou univerzálnosťou blízke všetkým, ktorí stratu dieťatka zažili. Pozývame vás pristaviť sa pri nich, stíšiť sa a zapáliť na tom mieste sviečku. Nenechajme pamätníky bez povšimnutia. 

Ak vám chýba na mape nejaký pamätník, dajte nám o ňom vedieť na e-mail: kancelaria@forumzivota.sk. Ďakujeme!

Čo ak sviečku ešte nemám a chcel(a) by som? 

  • objednajte sviečku pre vašu farnosť

Ak zistíte, že sviečka sa vo vašej farnosti nenachádza, kontaktujte nás. Skoordinujeme doručenie priamo k vám. 

  • pozrite si zoznam kamenných predajní  

Takisto je na našej stránke uverejnený a aktualizovaný zoznam kamenných obchodov, kde si fyzickú sviečku možno zakúpiť. 

Predajné miesta sviečok – Sviečka za nenarodené deti (forumzivota.sk)

  • sviečka cez eshop 

V spolupráci s internetovým kníhkupectvom kumran.sk si možno objednať fyzickú sviečku, ktorú vám zabalíme a odošleme priamo domov. 

Podpora pre nenarodené deti – Fórum života | Kumran.sk