29. októbra 2023

|

by: Fórum života

|

Categories: Nezaradené, Pamätníky nenarodeným

Rozhovor: Prvá matka, ktorá vytvorila miesto spomienky pre nenarodených

Rozhovor: Prvá matka, ktorá vytvorila miesto spomienky pre nenarodených

 

Keď sa Mária rozhodla so svojím manželom v obci Studienka pri Malackách vybudovať jeden z prvých pamätníkov nenarodeným, stretla sa najskôr s negatívnymi reakciami. Hneď po jeho dokončení však pamätník zaplavili kvety a sviečky a veľa ľudí pri ňom môže liečiť svoju bolesť zo straty svojho bábätka. Prečítajte si krátky rozhovor s pani Máriou.

Len tento rok v lete sme sa vo Fóre života dozvedeli, že váš pamätník v obci Studienka pri Malackách ste vybudovali už v roku 1997. Čo vás motivovalo ho vybudovať?

Sama som prišla o dieťatko. A keď v druhom tehotenstve stratila svoje bábätko aj moja dcéra, rozhodli sme sa manželom, že vytvoríme pomníček. To boli dva veľké impulzy. Ešte predtým som si však na našom cintoríne všimla jedno miesto. Kríž zarastený trávou a veľmi neupravený hrob. Pýtala som starších žien, kto tam leží. Povedali mi, že je to miesto umelo potratených detí. Pochovávali ich tam „babice“, ktoré umelé potraty vykonávali. To ma tiež veľmi hlboko zasiahlo. Že sú tam tie deti také opustené. Chcela som aj pre ne spraviť dôstojnejšie miesto odpočinku. Miesto sme teda vyčistili a dodnes sa oň stará jedna dievčina.

Pamätník nenarodeným v Studienke je jeden z prvých pamätníkov na Slovensku. Kde ste v tom čase hľadali inšpiráciu?

Inšpirácia prichádzala zvnútra. Jednoducho sme to s manželom veľmi chceli. Obecný úrad nám poskytol pozemok a vyčlenil pre pamätník miesto. S výrobou a osádzaním nám pomáhali aj naše deti. Dodatočne sme dali vyrobiť pamätnú tabuľku. Kamenár sa však pomýlil a napísal iný text, tak sme ju potom dali prerábať. Úplne dokončený tak bol v auguste 1997. Potom sa k nám pridal aj jeden starší manželský pár a okolo pamätníka vytvorili plot a vysadili kvety.

Pamätník tvoria dva piliere, medzi ktorými je srdce a ktoré stoja na podstavci s tabuľou. Čo presne predstavuje?

Pamätník má širší podklad s dvoma stĺpikmi, ktoré sú obložené tmavou kameninou. Medzi nimi je osadené srdiečko a na ňom reliéf Panny Márie s Ježiškom. Drobné pásiky na srdiečku predstavujú čiastočky nenarodených detí. V spodnej časti je pamätná tabuľa s citátom z evanjelia svätého Lukáša (Lk 9, 48): „Kto príjme dieťa v mojom mene, mňa prijíma“

Akú odozvu vyvolalo vybudovanie pamätníka vo vašom spoločenstve, obci či farnosti?

Vo farnosti ani obci sa o tejto téme nahlas veľmi nehovorilo. Keď pamätník vznikal, prvé reakcie boli skôr negatívne. Prichádzali otázky, na čo je to dobré a čo tým chceme ukázať. Ale keď sme ho dokončili, hneď tam začali pribúdať kvety a sviečky.

Dodnes nebol pamätník požehnaný, čo by som chcela zmeniť. Vidieť, ako ho ľudia potrebujú. Na Sviatok všetkých svätých je obsypaný kvetmi a chodí tam veľa ľudí zapáliť sviečku, hoci ani dnes sa ženy s týmto smutným zážitkom veľmi nezdôverujú. No niekedy stačí tichý Otče náš alebo akákoľvek modlitba a človek si môže pri ňom v tichosti hojiť svoje rany.