28. novembra 2023

|

by: Fórum života

|

Categories: Nezaradené

Tlačová správa: Fórum života pozýva 2. novembra zapáliť sviečku za nenarodené deti

Tlačová správa: Fórum života pozýva 2. novembra zapáliť sviečku za
nenarodené deti

 

BRATISLAVA – Druhý november je dňom spomienky aj na nenarodené deti, kedy môžeme zapáliť sviečku za nenarodené deti a darovať tichú spomienku v nežnom plameni.

Celoslovenská osvetová kampaň občianskeho združenia Fórum života Sviečka za nenarodené deti vrcholí 2. novembra na deň pamiatky na zosnulých, kedy združenie pozýva zapáliť sviečku a spomenúť si aj na deti, ktoré sa nemohli alebo im nebolo dovolené narodiť sa.

Ide o 21. ročník kampane, ktorý citlivo otvára tabuizovanú tému potratov. Zapálením sviečky za nenarodené deti podporíte činnosť združenia a darujete tichú spomienku v nežnom plameni.

„Aj tento rok chceme scitlivovať spoločnosť cez umenie, ktoré dokáže hovoriť, keď obyčajné slová nestačia. Strata nenarodeného dieťaťa je neopísateľne boľavá udalosť, o ktorej ženy málokedy hovoria. Aj preto sú potraty tabu témou, čo chceme vo Fóre života meniť, aby si ženy nemuseli niesť svoju bolesť v samote a skrytosti. Cez umenie totiž môžeme veľmi nežne ukázať, čím si prechádzajú,“ približuje tému Sviečky za nenarodené deti hovorkyňa Fóra života Pavla Bicianová.

Kampaň otvoril video spot, v ktorom umelkyňa Janka Kadlecová maľuje skúsenosť a spomienku ženy, ktorá o svoje dieťa prišla pred jeho narodením. Scény s herečkou Adrianou Pinkovou predstavujú emócie, ktoré žena pri strate bábätka prežíva, a všetko to prepája hlas sprevádzajúci nás autentickou skúsenosťou, ktorú si Dominika sama prežila, napísala aj nahovorila.

Fórum života ďalej v rámci kampane pripravilo umeleckú výstavu Strata nenarodeného bábätka: Ako liečiť srdce umením, na ktorej si budete môcť od 6. do 12. novembra pozrieť obraz z video spotu. Otvorí ju diskusia v pondelok 6. novembra o 19:00 v Dome Quo Vadis v Bratislave.

Hostkami diskusie sú zakladateľka OZ Tóbi Magdaléna Poloňová, maliarka z video spotu Janka Kadlecová a riaditeľka Poradne Alexis Zuzana Stohlová Kiňová.

Okrem toho Fórum života tento rok mapuje a vzdeláva o pamätníkoch nenarodeným, ktoré sú taktiež umeleckými dielami. Predstavujú viditeľnú spomienku na neviditeľné deti. Na Slovensku ich máme už viac ako sto a kde všade sú, združenie zaznamenáva na mape.

Kampaň je možné podporiť kúpou sviečky na mieste predaja, zapálením virtuálnej sviečky na www.sviecka.forumzivota.sk, zaslaním darcovskej SMS v cene 5 eur s textom DMS SVIECKA na číslo 877, finančným darom cez portál darujme.sk alebo bankovým prevodom na účet SK25 0900 0000 0050 3335 7295.

Výnos z kampane Fórum života použije na činnosť a finančnú stabilitu združenia, a to predovšetkým na

  • projekty konkrétnej pomoci, ktoré poskytujú psychologické a sociálne poradenstvo a finančnú a materiálnu pomoc pre rodiny, jednotlivcov, neplánované tehotné ženy a matky s deťmi v krízových situáciách a ženy po potrate (Zachráňme životy, Poradňa Femina Snina a Prešov, Sieť pomoci)
  • šírenie osvety o ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, lobovanie za ľudskú dôstojnosť pre každého a za zachovania manželstva ako zväzku muža a ženy a rodiny ako základnej bunky spoločnosti a prinášanie správ o bioetike, ktoré okrem iného upozorňujú na neetické praktiky zaobchádzania s ľudským životom.

 

Viac informácií o kampani nájdete na www.sviecka.forumzivota.sk.