16. novembra 2023

|

by: Fórum života

|

Categories: Nezaradené, Pamätníky nenarodeným

Vložme umenie do smútenia: Tvorba pamätníkov nenarodeným

Vložme umenie do smútenia: Tvorba pamätníkov nenarodeným

 

Keď malá duša zanechá nezmazateľnú stopu v srdci… Je to čas na smútenie, čas na slzy a bolesť. A predsa je to čas aj na liečenie rán a ťažkých spomienok. Počatý život, ktorý nás sprevádzal krátky úsek nášho života, no bol tu s nami, túžobne očakávaný. Z ťažkej chvíle spojenej s túžbou odovzdať bolesť a nežnú spomienku začali vznikať aj u nás na Slovensku pamätníky nenarodeným deťom. Vznikali postupne a rôzne. Z iniciatívy rodičov, kňazov či občianskych združení. Hoci ich u nás máme už vyše 120, stále je tu túžba mnohých ľudí vo vlastnej obci či farnosti mať takýto pamätník. Avšak nie každý vie, ako môže podať pomocnú ruku.

Fórum života: Proces výroby pamätníka pre nenarodené deti

Keď sa rozhodnete vytvoriť pamätník ako jednotlivec alebo spoločenstvo…

Jednou z možností je vytvoriť pamätník, či hrobové miesto formou projektu. Niektoré mestá ponúkajú financie na fungovanie občianskych združení a ich konkrétnych projektov na území mesta v rámci participatívneho rozpočtu. Môže ísť o miesto v parku, na cintoríne alebo za pomoci farnosti na farskom pozemku, napríklad pri kostole. Ak nemáte vlastný návrh pamätníka, môžete sa obrátiť priamo na autorov alebo iniciátorov pamätníkov, ale taktiež aj na umelcov, ako napr. Martin Hudáček alebo Iveta Halajová. Aj my ako Fórum života sme vytvorili jednoduché dielo, ktoré zdobí pamätníky napríklad v Kamennej Porube, Rajeckých Tepliciach, Hontianskych Trsťanoch, či v Žiline na Solinkách. Ide o podobu spojených dlaní s maličkým dieťatkom schúleným vo vnútri. 

Symbolický hrob

Ďalšou možnosťou je vybudovať obyčajný symbolický hrob s pekným nápisom, ktorý môže slúžiť ako pamätník, či symbolická spomienka. Tu netreba vyhľadávať umelca, ale stačí osloviť kamenára, ktorý zhotoví vami požadovaný náhrobok.

Fórum života: Proces výroby pamätníka za nenarodené deti

Fórum života: Proces výroby pamätníka za nenarodené deti

Rekonštrukcia starého hrobu

Veľmi ekologickým a najmenej finančne zaťažujúcim je rekonštrukcia starého hrobu s krížom alebo náhrobkom, kde stačí napísať názov pamätníka, prípadne dopísať pekný citát. Tu by bola možnosť v budúcnosti vytvoriť aj hrobové miesta na pochovávanie potratených detí.

Hrobové miesta bez pamätníka

Na niektorých miestach na cintorínoch vznikajú iba hrobové miesta bez špeciálnych pamätníkov. Jednoduché hroby s väčším pôdorysom, kde sa pochováva do zeme, avšak jednotlivo. Ide o veľký dvojhrob s minihrobčekmi. Takéto miesto sa dá urobiť svojpomocne, prípadne s kamenárom. To znamená, že každé telíčko tu má svoje miesto s malou kamennou platňou a tabuľkou, kde rodičia môžu uviesť dátum úmrtia, prípadne meno dieťatka, ak si to želajú. Môžu však zvoliť aj anonymnú cestu. Takéto miesta sa nachádzajú napríklad v Prestavlkoch alebo v Šamoríne. Iné hroby sú napríklad v Košiciach alebo v Dubnici nad Váhom, kde pozostatky pochovávajú spoločne do jedného hrobu pod kamennú tabuľu.

Budujme nové hrobové miesta a pamätníky

Ak už máte na vašom cintoríne vytvorený pamätník, pokúste sa v jeho okolí vytvoriť aj miesto na pochovávanie nenarodených detí. Ak ešte pamätník len tvoríte, plánujte ho na mieste, kde sa bude dať do budúcna aj pochovávať. Je mnoho rodičov, ktorí prišli o svoje deti pred narodením, no nemajú vlastné hrobové miesta. A keďže miesta pre nenarodených chýbajú, mnohí si nevedia rady. A často je to práve finančný problém, ktorý nakoniec rodičov odradí. Pretože niektoré pohrebné služby za prevzatie a prevoz pozostatkov, či vykopanie hrobčeka účtujú vysoké ceny. Sú však aj pohrebníctva, ktoré sú veľmi ústretové v prípadoch pochovávania takýchto maličkých detí a účtujú si len základné výdavky. Nie je to ešte samozrejmosťou, ale cesta sa vždy nájde. 

Nech už sa rozhodnete o akýkoľvek typ pamätníka, v mene všetkých rodičov, ktorí si prešli stratou očakávaného dieťatka, vám ďakujeme. Ďakujeme, že pomáhate aj takýmto dôstojným spôsobom zmierňovať bolesť a liečiť rany po ťažkej strate milovaného.