25. októbra 2022

|

by: andreaziakova

|

Categories: Kampaň Sviečka 2022

Výroba sviečok

Ako sa vyrába symbol spomienky na nenarodené deti

Sviečka. Drobná, vosková, voňavá… Malý predmet, ktorý symbolizuje veľkú myšlienku kampane. Bez nej by to predsa nebolo ono. Horenie sviece, ktorá osvecuje tmu. Plamienok, do ktorého hľadia oči a snažia sa uchopiť spomienku. Niekedy boľavú, inokedy už pokojnú, priam sladkú.

Ako sa takáto sviečka vyrába? Cez čie ruky prichádza do našich kostolov a domácností? Rozprávali sme sa s pánom Jurajom Frýdeckým, riaditeľom firmy Ignis Top, s ktorým dlhodobo pri kampani Sviečka za nenarodené deti spolupracujeme.

 

Ako to celé začalo?

Neviem, či si pamätám na úplne začiatky, ale je to už viac ako desať rokov späť, keď nás v tendri oslovilo Fórum života. Hľadali dodávateľa na “nejakú akciu”. Vtedy som netušil, že pôjde o celoslovenskú kampaň Sviečka za nenarodené deti. Po pár telefonátoch, kedy sme si upresnili zadanie, vznikla dohoda – 60 gramové sviečky v plastovom obale.

 

Čo všetko obnáša výroba sviečok?

Celkovo poznáme tri druhy technológie výroby sviečok. Prvým je nalievanie. Je to prvotná, historická metóda výroby sviečok. Masa sa zohriala a naliala do nádoby s knôtom. V súčasnosti sa používa parafín, ktorý má bod topenia 56 až 58 stupňov Celzia. Druhou možnosťou je lisovanie, ktoré robí stroj. Z tekutého parafínu sa vyrobí práškový granulát, ktorý sa dopravníkom dopraví do lisovacieho stroja, ktorý následne z parafínu vylisuje tabletu. Do neho sa zasunie knôt a uloží do plastového kelímka. Je to oveľa jednoduchšia a rýchlejšia technológia. Stroj urobí na jedno zatlačenie osem tabliet. Tretia, posledná technológia, sa nazýva technológia ťahaním. Dva veľké ležiace valce s priemerom 1,5 metra a dĺžky dva metre sú od seba vzdialené približne päť metrov a je na nich navinutý knôt. Medzi týmito valcami je parafínový kúpeľ. Valce sa neustále točia a zakaždým, keď knôt prejde kúpeľom, naberie na seba určitú vrstvu parafínu. Perličkou je, že tento svetový patent pochádza z Hlohovca, kedy v roku 1921 zakladateľ hlohoveckej sviečkarne, pán Burian, si dal túto technológiu patentovať v USA. Kedysi sa touto metódou vyrábali paškálne sviece s dĺžkou sto až stotridsať centimetrov pri priemere až osem centimetrov. V súčasnosti sa už často nevyužíva. Ale my sme hrdí, že sídlime v meste, v ktorom tento patent vznikol, ba čo viac, hoci naša firma prešla mnohými zmenami, je vlastne pokračovaním tejto pôvodnej sviečkarne.

 

Pre Fórum života vyrábate dva druhy sviečok. Ako sa vyrábajú tie?

Plastové sviečky sú vyrábané pomerne rýchlo lisovaním. Sklenené sviečky vyrábame nalievaním. Keď je v skle uložený vystužený, povoskovaný knôt v pliešku, držiaku, začneme nalievať parafín. Nalievanie prebieha na dva až tri razy a svieca chladne približne štyri hodiny. Až potom ich môžeme baliť a distribuovať.

 

Pán Frýdecký, dlho stojíte pri Fóre života a z našej strany cítime viac, ako len chladné obchodné vzťahy. Čo pre vás osobne znamená táto kampaň?

K tomu netreba veľa hovoriť. Som za ochranu života od počatia po prirodzenú smrť a Sviečku považujem za bohumilú vec. Som veriaci človek. A som rád, že mám v tomto podporu aj u kolegov a spolupracovníkov.