Odchovancom z detských domovov chýba zázemie

Odchovancom z detských domovov chýba zázemie

 

Od narodenia som vyrastala v detskom domove, rodičov som nikdy nepoznala. Počas môjho pobytu v detskom domove som sa vyučila za krajčírku a našla som si zamestnanie ako chyžná. Po odchode z detského domova som bývala v rôznych sociálnych zariadeniach pre odchovancov z detských domovov. Stalo sa mi, čo sa stáva mnohým odchovankyniam detských domovov – otehotnela som, no dieťatko som si nechcela dať vziať. Moju situáciu som však sama nedokázala zvládnuť. Otec môjho dieťatka takisto vyrastal v detskom domove. Sme bližší priatelia už päť rokov. Býval tiež v sociálnom zariadení. Obidvaja sme bez zázemia. Plánujeme spoločnú budúcnosť, ale zatiaľ ani on nemá na to podmienky.

Napriek zložitej situácii si chceli dieťatko v každom prípade nechať a veľmi sa naň tešili. Chceli mu dať predovšetkým veľa lásky, opory a pochopenie. Potrebovali však „štartovací balíček“.

Keď bude dieťa väčšie, rada by som sa vrátila do práce, aby sme mu zabezpečili budúcnosť. Mám obavy, kam pôjdeme, keď sa pobyt v zariadení skončí. Chceli by sme s priateľom spolu bývať a riešime naše budúce bývanie žiadosťami na sociálne byty alebo na nejaký podnájom. Každopádne sa chceme s nepriaznivým osudom nás oboch popasovať a mať riadnu rodinu, ktorú sme ani jeden z nás nezažili.

Posledné októbrové dni boli pre Marianu naplnené šťastím. Priviedla na svet krásnu Magdalénku. Napriek všetkým problémom pred jej narodením sa teraz zo svojho dievčatka spolu s partnerom veľmi tešia. Mariana ťažkú situáciu zvláda aj vďaka svojim priateľkám-domováčkam a všetkým, ktorí ju v projekte Zachráňme životy odborne aj finančne podporili.